نشان انجمن دانشگاه دانشگاه جهانگیری اخبار سیاسی و اجتماعی

نشان: انجمن دانشگاه دانشگاه جهانگیری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی ممنوع الخروجی و بازجویی از بعضی مسئولان وزارت صنعت و معدن

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم همکاری همه قوا، نهادها و رسانه ها با دولت و همچنین همت مضاعف و تلاش جهادگونه به وسیله دستگاه های اجرایی، از پیگیری خاص به پروند

ممنوع الخروجی و بازجویی از بعضی مسئولان وزارت صنعت و معدن

ممنوع الخروجی و بازجویی از بعضی مسئولان وزارت صنعت و معدن

عبارات مهم : ایران

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم همکاری همه قوا، نهادها و رسانه ها با دولت و همچنین همت مضاعف و تلاش جهادگونه به وسیله دستگاه های اجرایی، از پیگیری خاص به پرونده های مربوط به ارز و سکه و واردات ماشین و گوشی تلفن همراه خبر داد.

به گزارش ایسنا، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک ایام تولد با سعادت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (س)، هفته کرامت و میلاد مسعود امام رئوف حضرت علی ابن موسی الرضا (ع)، مضاجع مطهر اهل بیت (ع) و بقاع متبرکه امامزادگان در مواطن شریفه از جمله عتبات عالیات، کشور عزیزمان ایران و … را درهایی به ابواب رحمت الهی توصیف و تصریح کرد: مسلمانان اعم از شیعیان و اهل تسنن در قرون متوالی با توسل به مقام اهل بیت (ع)، راهی به معنویت و نورانیت یافته اند و حوائج خویش را از این گنجینه های نورانی استمداد کرده اند. هر چه معرفت انسان نسبت به ائمه معصومین (ع) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و مقامات نورانی آنان زیاد می شود، رشد و تعالی بیشتری می یابد و قلب او جهت دریافت این نورانیت، مستعدتر می شود.

ممنوع الخروجی و بازجویی از بعضی مسئولان وزارت صنعت و معدن

اهل بیت (ع)، ظهور تام حضرت حق در همه عوالم هستند

رئیس دستگاه قضایی با بیان اینکه اهل بیت (ع) در شراشر عالم وجود، ظهور تام حضرت حق هستند، ادامه داد: اگر به این معنا باور پیدا کنیم، اقتراب به ساحت اهل بیت (ع)، توسل به وجود نورانی و مبارک آن بزرگواران و توجه به مقاماتشان جهت انسان شوق انگیز می شود و امیدواریم خداوند با برانگیختن این اشتیاق، توفیق بهره مندی از برکات وجودی اهل بیت (ع) و یافتن راهی به نورانیت آل الله را به همه ما عطا کند.

آملی لاریجانی با بیان اینکه خداوند متعال بر انسان منت گذاشته و اهل بیت (ع) را واسطه فیض و رحمت خود جهت ما قرار داده هست، افزود: با اینکه خداوند متعال خود منشاء همه حقوق، عواطف و نعمات است بر حسب آنچه در زیارت جامعه کبیره می خوانیم، اهل بیت (ع) را واجد حقی بر خود می داند. ما نیز خداوند را به حق اهل بیت علیهم السلام قسم می دهیم که هر چه بیشتر، قلوبمان را به انوار دوستی و معرفت اهل بیت (ع) روشن و منور بفرماید.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم همکاری همه قوا، نهادها و رسانه ها با دولت و همچنین همت مضاعف و تلاش جهادگونه به وسیله دستگاه های اجرایی، از پیگیری خاص به پروند

رئیس قوه قضاییه در ادامه سخنان خود با اشاره به دیدار روز گذشته هیات دولت و مدیر جمهوری با مقام معظم رهبری و توصیه های مهم و راهگشای رهبر معظم انقلاب در این دیدار، اظهار کرد: امیدواریم دولت محترم به عنوان مخاطب مهم فرمایش های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و نیز سایر قوا و نهادها در عمل به توصیه های رهبر معظم انقلاب کوشا باشند و بتوانند این مقطع حساس و خطیر را با موفقیت پشت سر بگذارند.

کار جهادی، پرسشها کشور را حل می کند

آملی لاریجانی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر ضرورت انجام کار جهادی، این عنوان را از بااهمیت ترین محورهای تذکرات ایشان دانست و یادآور شد: گاه مورد نیاز است انسان شیوه خود را عوض کردن دهد. کار جهادی و انقلابی، پرسشها کشور را حل می کند. توجه زیاد به استعدادها و امکانات داخلی و به کار گرفتن آنها نیز توصیه بسیار مهمی هست. گسترش روابط با سایر کشورها به جز رژیم غاصب صهیونیستی و آمریکا که مدام با خباثت و موذی گری، اقدام به شدت یافتن تحریم ها و تهدیدها علیه جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران می کند، می تواند تهدیدها و تحریم های آمریکا را خنثی کند.

ممنوع الخروجی و بازجویی از بعضی مسئولان وزارت صنعت و معدن

رئیس قوه قضاییه، خودباوری و امید به آینده را از دیگر نکات محوری مورد تاکید همیشگی مقام معظم رهبری برشمرد و گفت: اگر مسئولان نشان دهند که در صحنه حضور دارندو پرسشها مردم را به خوبی لمس می کنند، مردم هم در برابر کمبودها و کاستی ها صبر پیشه خواهند کرد لیکن این ملت در مقاطع متفاوت نشان داده که به کشور و نظام خود علاقه دارد و از تبلیغات سوء دشمن های نظام اسلامی منفعل نمی شود.

اگر مردم از مسئولان عزم راسخ جهت حل پرسشها ببینند، در صحنه حضور خواهند داشت

آملی لاریجانی تصریح کرد: یکی از عالی ترین نمونه های اخیر در زمینه انجام کار جهادی و برطرف مشکلات، آبرسانی به شهرهای جنوبی از جمله خرمشهر و آبادان بود که همگی دیدیم با تلاش مضاعف مسئولان و همکاری مردم، این مسئله در کمترین وقت ممکن برطرف شد. این ماجرا نشان داد که اگر مردم از ناحیه مسئولان، جدیت، احساس مسئولیت و عزم راسخ ببینند، در صحنه حضور خواهند داشت.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم همکاری همه قوا، نهادها و رسانه ها با دولت و همچنین همت مضاعف و تلاش جهادگونه به وسیله دستگاه های اجرایی، از پیگیری خاص به پروند

رئیس قوه قضاییه ابراز امیدواری کرد که مسئولان در همه قوا با عمل به توصیه های مقام معظم رهبری و نشان دادن عزم راسخ در برطرف مشکلات، اعتماد عمومی را جلب کنند و با تدبیر، فکر، منطق و کمک مردم، در جهت حل پرسشها گام بردارند.

آملی لاریجانی در ادامه سخنان خود با تاکید بر ضرورت وحدت و انسجام داخلی جهت غلبه بر عملیات روانی آمریکا و اذناب منطقه ای آن، اظهار کرد: امروز رژیم صهیونیستی، آمریکا و اذناب منطقه ای آنها تمام تلاش خود را جهت ناامید کردن مردم، از بین بردن روحیه ملی و اضمحلال درونی نظام به کار گرفته اند. البته این کارها دشمن تازگی ندارد و مردم ما از 40 سال پیش با این رفتارها آشنا هستند ولی امروز، کارها خصمانه دشمنان، آشکارتر و عریان تر شده است و واکنش‌ها غیرمعقول و غیرمنطقی مدیر جمهور متوهم و خیالاتی آمریکا نیز چاشنی این دشمنی ها شده است است.

ممنوع الخروجی و بازجویی از بعضی مسئولان وزارت صنعت و معدن

کسی که توهم تماس از سوی کشور عزیزمان ایران را دارد، ملت ما را نمی شناسد

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه حسب بعضی گزارش های رسانه های آمریکا، ترامپ در همین مدت کوتاه ریاست جمهوری خود هزاران دروغ به مردم کشورش گفته هست، خاطرنشان کرد: این رفتارها غیر از کارها غیرمعقول ترامپ از جمله خروج از توافق چندجانبه برجام هست. اخیرا نیز حسب بعضی گزارش ها به بیان این توهم پرداخته که بالاخره مقامات کشور عزیزمان ایران با او تماس خواهند گرفت و تقاضای مذاکره خواهند کرد. او نمی داند کشور عزیزمان ایران سرزمین ملت عزتمندی است که 40 سال در برابر ایذاها، تهدیدها و فشارهای آمریکا ایستادگی کرده است و مسئولان این کشور هیچگاه در چارچوب توهمات و تخیلات او عمل نخواهند کرد.

آملی لاریجانی با بیان اینکه مقابله با چنین بیانات سبک و غیرمنطقی، نیازمند تدبیر در داخل و زیاد کردن وحدت و انسجام ملی هست، افزود: آنها کمر همت بسته اند که جمهوری اسلامی را زمین بزنند و تمام تلاششان معطوف به عملیات روانی جهت نا امیدسازی مردم هست. مهمترین وظیفه در این شرایط خاص، حفظ وحدت هست. تمام اقتدار کشور باید در یک مسیر باشد و آن مسیر ترسیم شده است به وسیله رهبری معظم انقلاب است و نهادها و رسانه ها باید در این زمینه احساس مسئولیت کنند. نباید هر کس در هر جا ساز خود را بزند. ما نیازمند کار نیرومند جهت مقابله با عملیات روانی دشمن هستیم و در این راستا هر اقدامی که منجر به تخریب ارکان نظام شود به هیچ عنوان پذیرفته نیست.

مسئولان، صادقانه و صریح با مردم سخن بگویند

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه همه قوا، نهادها و رسانه ها باید به دولت کمک کنند، خاطرنشان کرد: دولت نیز باید تلاش خود را مضاعف کند و در کارها جهادی عمل کند. مدیران دستگاه های اجرایی باید با مردم صادقانه و صریح سخن بگویند. مردم از مسئولان خود «صداقت» ، «عدالت» و «تدبیر» می خواهند و این یک مطالبه برحق هست.

آملی لاریجانی با بیان اینکه دشمن جهت پمپاژ یأس در جامعه از همه ابزارهای خود استفاده می کند، یادآور شد: دشمن مدعی فروپاشی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران هست، در حالی که ملت کشور عزیزمان ایران طی همه سال های گذشته نقشه ها و توطئه های دشمن های را نقش بر آب کرده اند و امروز هم با بهره مندی از توان داخلی و استعدادهای درونی خود بر پرسشها فائق خواهند آمد.

رئیس قوه قضاییه، تخریب قوا را خیانت به کشور دانست و با توجه دادن رسانه ها به این عنوان اظهار کرد: متاسفانه مدتی است که بعضی هر مطلب کوچک و بزرگ، با ربط و بی ربطی را بهانه حمله به قوه قضاییه قرار می دهند در حالیکه این کار بسیار غیرعقلانی هست. خصوصا در خوابیدن که دشمن با همه ابزارهای تبلیغاتی و رسانه ای خود در صدد برهم زدن انتظام کشور هست، عده ای نیز در داخل عامدانه یا جاهلانه به این مقصود دشمن کمک می کنند.

برخی مسئولان وزارت صنعت و معدن در پرونده واردات ماشین ممنوع الخروج و مورد بازجویی قرار گرفته اند

آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به عنوان مهم مقابله با فساد در کشور، دستور اخیر مدیر جمهوری به دستگاه های اجرایی در زمینه تخلفات مربوط به واردات ماشین و درخواست او از قوه قضاییه جهت برخورد با متخلفان را مثبت ارزیابی کرد و در عین حال گفت: ذکر این توصیه مورد نیاز است که دستگاه قضایی از مدت ها قبل به وسیله شرکت بازرسی کل کشور به این عنوان ورود کرده بود. شرکت بازرسی ضمن اعلام جرم، این پرونده را به دادستانی ارجاع داده بود و دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز در روزهای اخیر، اقداماتی را در این زمینه صورت داده است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به بعضی کارها قضایی صورت گرفته در این مورد تصریح کرد: در جریان تحقیقات صورت گرفته، بعضی از مدیران و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در ارتباط با این پرونده، ممنوع الخروج، احضار و بازجویی شده است اند و بررسی ها همچنان ادامه دارد. علاوه بر این، مدیران بعضی شرکت های واردکننده ماشین احضار شده است اند و پرونده آنان نیز در مرحله تحقیقات هست. در خصوص شرکت هایی که با ارز دولتی اقدام به واردات گوشی گوشی کرده بودند نیز بعضی مدیران این شرکت ها احضار شده است اند و تحقیقات ادامه دارد.

آملی لاریجانی با بیان اینکه در پرونده واردات گوشی تلفن همراه با ارز دولتی مسلم شده است است که بعضی فاکتورها جعلی بوده اند، به وجود بعضی تناقضات در عنوان تخلفات واردات ماشین اشاره کرد و افزود: در این زمینه تناقض های عجیبی میان بیانات دستگاه های اجرایی وجود دارد. از یک طرف، وزارت صنعت مدعی است که ثبت سفارشی صورت نگرفته و از سوی دیگر، گمرک می گوید ما بدون ثبت سفارش مجوز واردات نمی دهیم و همه می دانند که واردات خودروها صورت گرفته. این تناقض ها نشان می دهد که مشکلی در روند واردات این تعداد ماشین وجود داشته و دستگاه قضایی مشغول بررسی این عنوان است.

شعبه، قاضی و ناظر خاص جهت پیگیری به پرونده های اقتصادی اخیر تعیین شده است است

رئیس قوه قضاییه همچنین با اشاره به ورود دستگاه قضایی به پرونده های مربوط به نوسانات بازار ارز و سکه اظهار کرد: از مدتی قبل، شعبه و قاضی خاص ای جهت این کار تعیین شده است و معاون اول محترم قوه قضاییه مسئولیت یافته که به صورت خاص بر این پیگیری ها نظارت داشته باشد. دادستان محترم کل کشور نیز در حال کمک جهت پیگیری دقیق و سریع به این پرونده هاست و دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران و سپس دادگستری استان پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز موظف شده است اند که به صورت عاجل و دقیق به این پرونده ها پیگیری کنند. البته باید توجه داشت که کار قوه قضاییه با کار رسانه ای تفاوت اساسی دارد. پیگیری های قوه قضاییه باید بر اساس اطلاعات متقن و مستدل و مستند باشد و فضاسازی های رسانه ای نباید در روند پیگیری عادلانه و قانونی تاثیری داشته باشد.

آملی لاریجانی، علت مهم تاکید بر پیگیری خاص به چنین پرونده هایی را حراست از حقوق عامه و مقابله با عوامل واردکننده آسیب و خدشه به اعتماد عمومی بیان کرد و گفت: نه تنها به عنوان یک وظیفه شرعی بلکه به عنوان وظیفه قانونی خود این عنوان را تا انتها دنبال می کنیم و مردم عزیز ما تردید نکنند که با هر کس در هر مقامی که در این زمینه تخلفی داشته برخورد قاطع خواهیم کرد. البته سرنخ هایی نیز کشف شده است و بعد از تکمیل تحقیقات و قطعیت احکام صادره، به اطلاع عموم خواهد رسید. در همه این موارد نیز ضمن بازگرداندن اموال به بیت المال، مجازات های مقرر قانونی صادر و اجرا خواهد شد.

کسانی که می گویند برخورد با مفسدان اقتصادی نباید خشن باشد، اشتباه می کنند

رئیس قوه قضاییه همچنین خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی همواره ثابت کرده است که در برخورد با فساد، هیچ مجامله و مسامحه ای نخواهد کرد. معتقدیم نظر کسانی که می گویند برخورد با مفسدان اقتصادی نباید خشن باشد، کاملا اشتباه است و البته کسانی که این سخن را بر زبان آورده بودند نیز به اشتباه خود پی بردند. ما اعتقاد داریم کسانی که از رانت های دولتی استفاده و به حقوق مردم تجاوز می کنند، در واقع موجب وارد آوردن خدشه به اعتماد عمومی می شوند و با آنان باید به اشد وجه برخورد کرد. همانطور که قبلا هم گفته ام، بعضی کارها که باعث اخلال در نظام اقتصادی می شود، می تواند مصداق افساد فی الارض باشد و مجازات این عمل نیز در قانون مشخص هست. ما در اصدار حکم و اجرای احکام در این موارد هیچ تردیدی نخواهیم کرد.

آملی لاریجانی همچنین با انتقاد از انتشار بعضی اخبار غیردقیق و طرح ناقص بعضی مباحث از سوی افراد، یادآور شد: کار دستگاه قضایی، غیر از کار رسانه ای هست. ما باید بر اساس اطلاعات متقن، مستند و مستدل کار کنیم. متاسفانه در ایام اخیر دیدیدم که یک مسئول مدعی کشف دو تن سکه شد و بعد گفتند این میزان متعلق به یک وقت نبوده و در ادامه هم بعضی اطلاعات این خبر نقض شد. مسئولان باید توجه داشته باشند که هنگامی که اطلاعات ناقصی را منتشر می کنند یا حرف غیردقیقی می زنند، فضای فکری جامعه به هم می ریزد و از سوی دیگر، توقعات از دستگاه قضایی جهت پیگیری به موضوعی که اطلاعات غیردقیقی در مورد آن انتشار یافته زیاد کردن می یابد. براین اساس، مسئولان از جمله مقامات امنیتی و انتظامی باید قبل از مصاحبه راجع به موضوعات، ابتدا مساله را به دستگاه قضایی ارجاع دهند و سپس در صورت پیگیری و قطعیت احکام، طبق قانون عنوان اطلاع رسانی شود. چنانکه طبق قانون، انتشار اسامی مفسدان بعد از طی مراحل قانونی، وظیفه است و ما در این زمینه هیچ اغماضی نخواهیم کرد.

کسانی که تصمیمات شورای نگهبان علی رغم مذاقشان است به این نهاد حمله می کنند

رئیس قوه قضاییه در بخش نهایی سخنان خود، 26 تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان را گرامی داشت و تصریح کرد: شورای نگهبان نهاد بسیار مهمی است که امام راحل بر نقش آن در صیانت از قوانین و همچنین مواظبت نسبت به انتخابات تاکید داشتند و این نهاد، نقطه ای کلیدی در نظام جمهوری اسلامی است که دقیقا به همین علت همواره نشانه بعضی حملات است.

آملی لاریجانی افزود: متاسفانه علاوه بر دشمن های خارجی، بعضی افراد در داخل نیز که تصمیمات شورای نگهبان علی رغم سلیقه و مذاقشان هست، اقدام به تخریب این نهاد قانونی می کنند که خطایی مضاعف هست. اینان به جای حمله به شورای نگهبان، اگر کاستی یا نقصی هم به نظرشان می رسد به شیوه ای صحیح و منطقی نقد کنند.

رئیس قوه قضاییه در آخر از تلاش های فقها و حقوقدانان شورای نگهبان که در طول سال های متمادی در حراست از منطبق بودن قوانین مصوب مجلس با شرع و قانون اساسی و همچنین صیانت از وجه نمایندگی و ریاست جمهوری در کشور تلاش کرده اند، قدردانی کرد.

براساس این گزارش، بررسی “آیین نامه تشکیل شورای اطلاع رسانی قوه قضاییه” در جهت اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه، در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و ادامه بحث و بررسی در این خصوص به جلسات آینده موکول شد.

واژه های کلیدی: ایران | پرونده | دستگاه | مسئولان | لاریجانی | قوه قضاییه | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs