نشان انجمن دانشگاه دانشگاه جهانگیری اخبار سیاسی و اجتماعی

نشان: انجمن دانشگاه دانشگاه جهانگیری اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی هیجان‌زدایی از بازار ارز

روز گذشته، قیمت دلار به آستانه مرز ۴ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. زیاد کردن قیمت دلار در شرایطی رقم خورد که تحلیل های تکنیکال نشانگر آن است که عرضه ارز به تنهایی چار

هیجان‌زدایی از بازار ارز

هیجان زدایی از بازار ارز

عبارات مهم : بازار

روز گذشته، قیمت دلار به آستانه مرز ۴ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. زیاد کردن قیمت دلار در شرایطی رقم خورد که تحلیل های تکنیکال نشانگر آن است که عرضه ارز به تنهایی چاره ساز کم کردن نوسانات بازار نیست. بررسی های فنی نشان می دهد در مقطع کوتاهی با عرضه ارز قیمت دلار کم کردن می یابد؛ ولی با خروج عرضه، قیمت ها به سرعت رشد می کنند. در این شرایط، کارشناسان معتقدند جهت هیجان زدایی از بازار ارز بهتر است در کنار عرضه ارز به سطوح تقاضا توجه بیشتری شود و با مدیریت انتظارات، میزان تقاضا را کم کردن داد.

روز گذشته، قیمت دلار از مرز ۴ هزار و ۵۰۰ تومان عبور کرد؛ در نخستین روز هفته، شاخص بازار ارز با ۷۱ تومان زیاد کردن به بهای ۴ هزار و ۵۴۵ تومان رسید. همسو با رشد دلار، سکه تمام بهار آزادی با ۹ هزار تومان رشد تا قیمت یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان رشد کرد. رشد دلار به سوی مرز ۴هزار و ۵۵۰ تومان موجب شد میزان بازدهی این ارز در دی ماه به ۶/ ۸ درصد و از انتهای سال گذشته به حدود ۲۱ درصد برسد. دلار در انتهای سال ۹۵ در محدوده ۳هزار و ۷۵۰ تومان قرار داشت و در سی امین روز آذرماه امسال نیز به عدد ۴ هزار و ۱۸۷ تومان رسیده بود. بخش زیادی از رشد ۳۵۸ تومانی دلار در دی ماه به نوسانات روز آخر این ارز مربوط بود.

هیجان‌زدایی از بازار ارز

روز شنبه، دلار در محدوده۴ هزار و ۴۸۰ تومان شروع به کار کرد. در نیم ساعت ابتدایی روز توانست خود را تا محدوده ۴هزار و ۴۹۰ تومان اوج بکشد و با شروع عرضه بازیگران بازارساز به سرعت مرز ۴هزار و ۵۰۰ تومانی را شکست.

در واقع در ابتدای هفته، عوامل افزایشی «بالا بودن قیمت حواله درهم» و «ورود تقاضای تازه با شکست سطوح مقاومتی مهم» که در گزارش روز گذشته «دنیای اقتصاد» به آنها اشاره شد ، چربش بیشتری در بازار داشتند و در تمام طول روز بر روند افزایشی قیمت اثر گذاشتند. با این حال، آنچه جرقه عبور دلار از مرز روانی را زد، جوسازی بازیگران ارزی اطراف عرضه بازارساز بود. در این میان، نبود عرضه از سوی صرافی های مجاز در جهت خیابان فردوسی نیز به هیجانات بازار دامن می زد. در نخستین روز هفته هیچ صرافی در این راسته حاضر به فروش دلار نبود.

روز گذشته، قیمت دلار به آستانه مرز ۴ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. زیاد کردن قیمت دلار در شرایطی رقم خورد که تحلیل های تکنیکال نشانگر آن است که عرضه ارز به تنهایی چار

ویژگی های عرضه بازارساز

به گفته یکی از معامله گران، بازیگران بازارساز عرضه خود را با قیمت ۴ هزار و ۴۷۹ تومان شروع کردند. عرضه بازارساز در این روز ۴ شاخصه مهم داشت: تنها به صرافی های مجاز تضامنی دلار عرضه می شد؛ دوم، میزان عرضه جهت هر فرد یک بار و در بسته های ۵۰ هزارتایی بود. سوم، قیمت عرضه شده است نزدیک به سطوح قیمتی دلار فردایی و حدود ۴هزار و ۴۷۹ تومان بود. در ساعات ابتدایی روز قیمت دلار فردایی زیر محدوده ۴هزار و ۴۹۰ تومان قرار داشت. چهارمین شاخصه نیز به عوض کردن صرافی عرضه کننده ارز مربوط بود. به گفته فعالان، معامله گران ارزی با جوسازی اطراف شیوه عرضه بازارساز به سرعت قیمت دلار را از سطح ۴ هزار و ۵۰۰ تومان عبور دادند، امری که میزان هیجانات ارزی را بالاتر برد.

تفسیر این دسته از معامله گران از شیوه عرضه آن بود که بازارساز خود میل به به رشد قیمت دارد. محدود کردن عرضه به بازیگران مجاز و میزان حجم آن در بسته های ۵۰ هزارتایی به جای بسته های ۱۰۰ هزارتایی از جمله نشانه هایی بود که دلالان جهت استدلال خود بیان می کردند. البته بیشترین تاکید آنها بر نوع قیمت گذاری بود. این دسته اعتقاد داشتند، بازارساز با عرضه ارز در نزدیک ۴ هزار و ۵۰۰ تومان، سیگنال افزایشی به بازار داد. این در حالی بود که بازیگران بازارساز اعتقاد داشتند، اگر قیمت دلار در سطوح پایین تری اعلام می شد، میزان تقاضای کاذب در بازار به شدت بالاتر می رفت. علت این امر آن بود که ارزش دلار در مناطق همسایه به بالای ۴هزار و ۵۰۰ تومان رفته بود و در صورتی که بازارساز قیمت را پایین تر اعلام می کرد، زمینه ها جهت آربیتراژ ارزی فراهم می شد. افزون بر این، روز شنبه قیمت حواله درهم تا هزار و ۲۳۷ تومان اوج رفته بود. این عدد نشان دهنده آن بود که ارزش دلار بالای ۴ هزار و ۵۳۰ تومان بود.

هیجان‌زدایی از بازار ارز

حتی قیمت حواله درهم بانک ملی در ابتدای روز هزار و ۲۲۷ تومان بود. در نتیجه به نظر می رسد زیاد کردن ابتدای روز شنبه و عبور از کانال ۴ هزار و ۵۰۰ تومان اجتناب ناپذیر بود، آیا که میزان تقاضا در تمام مناطق جغرافیایی اوج بود. در این شرایط، اگر بانک مرکزی با قیمت های پایین تری اقدام به عرضه می کرد؛ تنها زمینه های قاچاق ارز زیاد می شد. در چنین شرایطی، به نظر می رسد بازارساز تنها با عرضه ارز نمی تواند نوسانات قیمتی را مدیریت کند؛ کارشناسان پیشنهاد می دهند که بازارساز در کنار عرضه ارز، با مدیریت انتظارات سطوح تقاضا را پایین تر بیاورد. تحلیل تکنیکال نیز حاکی از آن است که اثر عرضه ارز در بازار موقتی بوده است.

تلاش جهت ورود تقاضای جدید

به گفته کارشناسان، در سطوح فعلی طرف تقاضاست که زیاد در شکل دادن نوسانات قیمت موثر است و عرضه ارز تنها به صورت مقطعی نوسانات را کم کردن می دهد. در چنین شرایطی، معامله گران بزرگ بازار تلاش می کنند با جابه جایی های کانالی قیمت، زمینه را جهت ورود تقاضای تازه به بازار فراهم کنند تا سوخت زیاد کردن های زیاد مهیا شود.

روز گذشته، قیمت دلار به آستانه مرز ۴ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. زیاد کردن قیمت دلار در شرایطی رقم خورد که تحلیل های تکنیکال نشانگر آن است که عرضه ارز به تنهایی چار

در واقع، هر گاه قیمت از یک سطح مقاومتی عبور کند، افراد جدیدی به منظور کسب سود وارد بازار می شوند. این اتفاق در۲ روز انتهایی بازار نیز رخ داده هست. معامله گران در روز پنج شنبه با شکست سطح ۴ هزار و ۴۵۰ تومان و روز شنبه با عبور از مرز ۴هزار و ۵۰۰ تومان زمینه ساز ورود تقاضای تازه به بازار شدند. در این شرایط، تنها با عرضه ارز نمی توان نوسانات قیمت را کم کردن داد، بلکه باید سطوح تقاضا را مدیریت کرد. از سوی دیگر، به گفته فعالان، یکی از مسائلی که میزان تقاضا را اوج برده، بحث انتظارات هست. در نتیجه بازارساز باید تلاش کند با استفاده همزمان از عوض کردن سمت انتظارات و عرضه ارز، دامنه تغییرات قیمت دلار را مدیریت کند.

سیگنال زیاد کردن عرضه ارز

هیجان‌زدایی از بازار ارز

یکی از مسائلی که بازیگران خریدار بازار ارز به آن کمتر دقت کرده اند، میزان زیاد کردن قیمت نفت در ماه های اخیر هست. به نظر می رسد بازارساز با استفاده از این عنوان می تواند تا حدی سطوح انتظاری تقاضا را پایین بیاورد، آیا که قیمت نفت در سه ماه گذشته حدود ۱۱ دلار بالاتر رفته هست. این میزان زیاد کردن در یک ماه گذشته نزدیک به ۸دلار بوده و قیمت را به آستانه ۶۴ دلاری رسانده هست. با توجه به میزان صادرات ۳/ ۲ میلیون بشکه ای نفت کشور عزیزمان ایران در روز می توان انتظار داشت که میزان درآمد ارزی جهت کشور در کمترین حالت جهت یک ماه نیم میلیارد دلار زیاد کردن پیدا کند. با توجه به تاخیر دو ماهه در وصول درآمدهای نفتی، می توان انتظار داشت که از بهمن ماه میزان درآمدهای ارزی زیاد کردن پیدا کند. از سوی دیگر، شرکت های پتروشیمی نیز در ماه های انتهایی سال عرضه ارز خود را زیاد کردن می دهند و به طور سنتی در این مقطع زمانی در افت قیمت دلار نقش مهمی را بازی می کنند.

آخرین موضوعی که می تواند سمت انتظارات متقاضیان را تحت تاثیر قرار دهد؛ آن است که تقاضای شرکت های تجاری از بازار خارج شده است و تحرک تقاضای آنها در انتهای سال بر قیمت ها اثرگذاری چندانی نخواهد داشت. به گفته فعالان، تنها چند عامل تقاضا را در بازار جنبش می کنند و زمینه را جهت رشد زیاد قیمت فراهم می کنند. نخستین عامل، رشد قیمت حواله درهم است که سیگنال افزایشی به بازار داخلی می دهد. دومین عامل، ورود تقاضای احتیاطی به بازار است که زیاد بر مبنای روند قیمت به بازار ورود پیدا کرده هست. در واقع با شکست هر سطح مقاومتی، تقاضا از سوی افراد جدیدی وارد بازار ارز می شود، موضوعی که کشش سمت تقاضا و اثرگذاری آن در تغییرات قیمت را زیاد و اثر عرضه ارز را کم کردن می دهد. البته این توصیه را باید مد نظر قرار داد که این افراد بعضا معامله گران حرفه ای بازار نیستند و معمولا با عوض کردن روند قیمت با ضررهای هنگفتی مواجه می شوند. این اتفاق در سال های گذشته نیز رخ داده است.

به عنوان مثال، سال گذشته با عبور دلار از سطح ۴ هزار و ۱۰۰ تومان تقاضای زیادی از سوی افراد آماتور وارد بازار شد ولی با عوض کردن روند و زیاد کردن عرضه ارز این دسته از بازیگران آماتور با ضرر سنگینی مواجه شدند.

سیگنال غلط در مدیریت انتظارات

در شرایطی که مدیریت انتظارات در شرایط فعلی در روند تقاضا اثر زیادی دارد، نقل قولی از سوی معاون سیاسی مدیر جمهوری در کانال های اطلاع رسانی معامله گران دلار پخش شد که تا حدی قیمت ها را تحت تاثیر قرار داد. آنچه از صحبت های مجید تخت روانچی در بازار برجسته شده است بود را می توان در ۲ سرفصل خلاصه کرد: اول، اگر اروپا نیز به برجام عمل نکند، آخر دنیا نمی شود؛ دوم، برداشت من این نیست که اروپایی ها در حال حرکت به سمت خروج از برجام هستند.

در حالی که در ظاهر این صحبت ها نباید برداشت منفی را در بازار ایجاد کند ولی برداشت معامله گران متفاوت بود. از نظر آنها، تا این لحظه اصلا صحبتی ازخروج اروپایی ها از برجام نشده بود؛ در نتیجه، هنگامی که مسوولی در مورد آن صحبت می کند، یعنی احتمالی را جهت چیزی قائل می شود که پیش از آن در بازار وجود نداشته هست. در واقع معامله گران دلار اصلا تصوری از احتمال خروج اروپا در بازار نداشتند؛ ولی بعد از این مساله احتیاطی را نیز در نظر گرفتند. شاید به نظر برسد که این بیانات نباید اثری در بازار داشته باشند و تنها معامله گران از آنها جهت نوسان گیری استفاده کرده اند، ولی باید این توصیه را مد نظر قرار داد که مقامات سیاسی و اقتصادی در شرایط فعلی نیاز است که در صحبت های خود دقت بیشتری به عمل آورند تا ناخواسته زمینه ساز هیجان سازی نوسان گیران نشوند. در کنار این، مقامات سیاسی می توانند با دادن اخبار واقعی مثبت و براق سازی در مورد احتمالات و گشایش های آینده به بازار کمک کنند که با دقت زیاد و هیجان کمتر مسیر آینده خود را گزینش کنند. به گفته فعالان، شاید افراد زیادی در حال ورود به بازار ارز نباشند و نیاز است که در مورد شرایط عرضه و تقاضا در ماه های آتی به طور کامل توضیح داده شود، تا هم از دامنه نوسانات کاسته شود و هم افراد زیادی دچار زیان را به نشوند.

احتیاط فردایی ها

تحلیل تکنیکال روند قیمت دلار نقدی، هرگونه مداخله بازارساز در عرضه ارز را با یک گپ کاهشی نشان می داد. با این حال، توصیه جالب در روند قیمت آن بود که این گپ کاهشی بلافاصله پر می شد. بازارساز حدود ساعت ۱۲ و یک بعد از ظهر، تلاش کرد با زیاد کردن عرضه، قیمت ها را نزدیک به ۴ هزار و ۵۰۰ تومان حفظ کند؛ ولی تاثیر عرضه در بازار نقدی از میان رفته بود. بعد از تلاش های ناموفق بازارساز، نمودار دلار نقدی ریزنوسان های روبه افزایش ثبت می کرد که میل افزایشی دلار را همزمان با حساسیت بالای آن نسبت به رویدادهای روانی نشان می داد. خطوط آینده نگری قیمت بر اساس شاخص میانگین متحرک (در بازه ۱۰ تا ۳۰ روزه) نیز از میل زیاد کردن موقت دلار نقدی حکایت داشتند.

تحلیل های تکنیکال، روند قیمتی را تا انتشار رویدادهای مهم، افزایشی نشان می دهند؛ البته آینده نگری های تکنیکال رشد شدید قیمت را پشتیبانی نمی کنند و زیاد به حساسیت روانی این حدود قیمتی اشاره دارند. در واقع، نمودارهای تکنیکال حکایت از واکنش‌ها احتیاطی معامله گران داشتند. این روند در معاملات آتی ارزی نیز مشهود بود. در واقع، علی رغم معاملات نقدی که روز شنبه با هیجان زیاد معامله گران همراه بود، بازیگران فردایی با احتیاط بیشتری در بازار خرید و فروش می کردند. در شرایطی که دلار نقدی در آستانه مرز ۴ هزار و ۵۵۰ تومان قرار داشت، دلار فردایی تا ساعت ۵ عصر نتوانست به بالای۴۵۲۰ تومان برسد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | مدیریت | بازیگران | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs